Tenerife

View Original

Tenerife kirdeosa kõrgeim tipp: Taborno - Valleseco matkarada Anaga poolsaarel

Kuna sügisest kevadeni on meil Tenerife 24 kiired ajad, siis matkarajale sellajal tihti ei jõua. Aga 08.02.2020 sai taas läbitud üks mõnus uus matkarada. Matkarada algas Taborno külast, mis asub Tenerife kirdeosas Anaga biosfääri kaitsealas. Kuna Taborno külla on Tenerife lõunaosast bussiga suhteliselt tülikas tulla, siis kasutasin võimalust, et tuttavad olid Tenerifel puhkamas ja läksime matkama kahe autoga. Ühe auto parkisime planeeritava matka lõppu Valleseco külla ja teise autoga läksime matka algusesse Taborno külla. Kellel rohkem aega ja soovib Tenerifel ringi vaadata saab Taborno külla ka liinibussiga, mis hakkab sõitma La Laguna bussijaamast ( https://goo.gl/maps/9MajCWEZFccWXQL19 ) ja bussi numbriks on 275. Kindlasti tutvuge enne tulekut bussigraafikuga. Valleseco küla on Tenerife pealinnale Santa- Cruzile väga lähedal ja sealt saab juba lihtsamalt bussi peale.

Matkarada kulgeb esimesed 4 km enamasti ülesmäge ja annab igale matkasellile tema füüsilisest hetkevormist hea ülevaate. Meie poolt matkatud raja kõige kõrgemaks kohaks oli umbes 1024 m, mis on ühtlasi ka Anaga poolsaare kõige kõrgeim tipp. Nimeks on sellel mäel Cruz de Taborno. Matkarada läheb mäetipust väga lähedalt mööda ja koha tunneb rajal ära selle järgi, et suhteliselt lame mäetipp on piiratud okastraataiaga. Nimelt, mäe tipus asub 2000 aastatel ehitatud Tenerife põhja lennujaama monoimpuls sekundaar radarijaam, mis tagab lennujaama suurema läbilaskvuse ja lennuohutuse ja sinna ei soovita kõrvalisi isikuid uudistama. Kui Cruz de Taborno jääb juba seljataha, siis hakkab matkarada vaikselt allapoole minema ja kulgedes ca 1 km mööda kohalikku maanteed kuni Pico del Inglesi vaateplatvormini ja sealt edasi keerab matkarada jälle müstilisse loorberimetsa. Kindlasti soovitan matkajatel külastada ka Pico del Inglesi vaateplatvormi, millelt avaneb suurepärane panoraamvaade nii Anaga metsadele kui mägedele ning samas paistavad ka Tenerife pealinn Santa Cruz, ülikoolilinn La Laguna ja Tenerife ning Hispaania kõrgeim mäetipp El Teide kõik korraga kätte. Matkarada mööda Valleseco poole alla liikudes hakkab loorberimetsale iseloomulik taimestik vahetuma kuivemat kliimat taluvate liikide vastu kuni päris sukulentide, kaktuste ja agaavideni välja. Matkaraja äärde jäävad ka varem elamiseks kasutatud koopad, kus saab päiksevarjus istuda ja jalgu puhata ning mõtteid mõlgutada, et kuidas seal vanasti ka elada võis olla. Mida rohkem Valleseco külale lähemale, seda rohkem hakkab matkaraja ääres paistma ka väikeseid terass-põllukesi, kus siis külaelanikud kasvatavad nii kartulit, kapsast, maisi, banaane, mandariine, sidruneid, avokaadosid, mangosid, papayasid jne.

Meil kujunes matka pikkuseks 11.4 km ja aega kulus raja läbimiseks 4 tundi ja 4 minutit. Alustasime matka ca 600 m kõrguselt ookeani pinnast ja tõusime ca 1024 m kõrgusele ja seejärel lookles matkarada allapoole ca 150 m kõrgusele ookeani pinnast. Tempo oli rahulik ja rada peaks olema enamus matkajatele jõukohane. Kes muidugi tulevad liinibussiga peavad kindlasti arvestama natuke pikema matkaga, sest Valleseco külast tuleb läbi jalutada suurema maantee äärde, kus bussiliiklus tihedam (ca 2 km).

Matkale soovitan kaasa võtta vähemalt 1,5 l joogivett iga matkaja kohta ja midagi söödavat, et tühi kõht ei hakkaks mõnusat matkamist segama. Kes soovib kohalikus küla baar- restoranis keha kinnitada, siis seda saab teha kohe matka algul Taborno külas ja matkarajal umbes kolmandal kilomeetril, kui matkarada ristub Las Mercedese ja San Andresi manteega. Matkarada on hea kvaliteediga ja saab läbitud ka kinniste spordijalatsitega (tossudega), aga minu soovitus on matkata matkajalanõudega, sest tegemist on piirkonnaga, kus on õhk niiskem ja rada võib olla niiskusest libe (matkasaapal on maastiku jaoks sobivam tallamuster). Samuti peaks matka algul olema seljas pikkade varrukatega dressipluus või pusa ja jalas pikad püksid. Seljakotis võiks kaasas olla tuulejope või jakk, mis vajadusel ka vihma kinni peaks, peas müts, mis kaitseb nägu liigse päikese eest. Tihti saab matkata ka pilve sees, aga kui päike paistab, siis ta ikka kõrvetab siin Aafrika kõrval mõnuga. Mina kasutan matkadel selliseid matkapükse, millel saab pikad sääred lukuga eemaldada ja matkakotti panna kui ilm liiga palavaks läheb ja kui jälle jahe hakkab, saab lühikesed püksid pikkadeks tagasi muuta. Kõiki matkariideid ja tarvikud saab Tenerifelt kõige soodsamalt Decathloni kaubamajast (vaata meie matkablogi nr 19 kus oleme matkavarustust Decathlonist ostmas, https://www.tenerife24.ee/blogi/giid-genno-tenerife-matkablogi-19-nuanded-tenerifel-matkajale).

Seda matkarada soovitan igas vanuses matkasellidele, kellel jõudu ja tahtmist matkata ning jalad ja puusad lubavad liikuda nii mäest ülesse kui ka mäest alla. Eriti mäest alla matkamine pakub paljudele rohkem üllatusmomente, nimelt ei teata, et mäest alla minek on ka liigestele ja jalalihastele suurem koormus, kohati isegi suurem koormus kui ülesse minek. Järgmisel päeval tunnevad paljud lihasvalu seal, kus nad ei teadnudki, et neil lihased on. Matkarada on looduslikult ilus ja mitmekesine, kevadeti on õitsemas palju erinevaid endeemilisi taimi nt. erinevad kohalikud ussikeeled, tsineraariad, kanaari kellukesed jne. Kindlasti on see matkarada avastamist väärt, kuna näete nii niiskemat tertsiaarajastust pärit loorberimetsa osa, vanu elamiseks kasutatud koobaselamuid, kuivemat Anaga poolsaare lõunakallast ja kohalike põllupidajate mitmekesiseid terasspõllukesi. Mõnusat matkamist kõigile!

NB! Matkamine on minu isiklik hobi ja minu poolt läbi matkatud ning blogis kajastatud matkade marsruudid ei ole alati ohutud ning tihti sisaldavad ka rajalõike, mis ei pruugi olla turvalised, ametlikud ja kõigile jõukohased. Matkates vastutab matkaja alati ise isiklikult matkamise turvalisuse, oma võimekuse ja tervise eest, ning kõikide võimalike vigastustega kaasnevate kulude eest.