Tenerifele avastama: Arona - Adeje matk

 
1.jpg

02.august 2019

Tänane matk algab Tenerife lõunaküljelt Arona keskuse lähedal olevast Las Casase külast ja lõppeb Adejes. Adeje ja Arona on ühed tähtsamad omavalitsus keskused Tenerife saarel. Enamus Tenerifet külastavaid turiste ööbib, kas Arona maakonna (nt Los Cristianos) või Adeje maakonna (nt Playa de las Americas) territooriumil - seega matk läheb ühest omavalitsuse ehk maakonna keskusest teise.

Nagu lubatud tulin seekord matkaraja algusesse kohaliku liinibussi ehk Titsaga nagu ka ilmselt tahaks teha tavaline turist. Bussiga nr 342 alustasin sõitu Costa Adeje ehk nagu rahvas nimetab – Las Americase bussijaamast kell 09.15 ja väljusin bussist Las Casase peatuses, mis on Aronast teine peatus edasi Vilaflori poole. Bussipilet Las Casase peatusesse maksis 1.75 EURi ja sõit kestis 30 min. Nautisin bussiga sõitu väga, sest autoroolis olles ei ole mahti ja ka võimalik saada nii head piirkonna ülevaadet. Bussijuht peatus palumata ilusti matkaraja alguses, kuigi peatus oli natuke eemal, aga ilmselt lahke bussijuht märkas minu seljakotti ja aimas kuhu minul minek.
Matkarada kulges esimesed kilomeetrid vanade terasspõldude vahel kerge tõusuga Ifonche küla poole. Kohati kulges matkarada päris Barranco del Rey ehk kuninga kuristiku äärel, kus avanevad matkasellile võrratud vaated kuristikku, majesteetlikule Roque Imoquele ja selja taga olevale Atlandi Ookeanile. Matkajat saadavad rajal kaugemal olevates õuedes kirevate kukede, haukuvate koerte ja täistundidel helisevate kirikukellade helid. Need on sellised lapsepõlve helid – tuletavad meelde aega, kus lapsena sai vanaema juures käidud. Matkaraja äärde jääb ka paar söögikohta, esimene on suvel suletud ja teine, mis Ifonche külas on avatud ja seal on olemas korralik parkla ning ka laste mänguväljak. Ifonce külast liigume edasi Adeje poole. Matkarada kulgeb läbi kohaliku endeemilise kanaari männimetsa, raja kvaliteet on hea. Eriti võimsad vaated avanevad Barranco del Infierno ehk kuradi kuristiku serval ning sealt läbi matkates Meie matk kulgeb ümber kuristiku, Adeje linnakesest algab ka matkarada, mis kulgeb nn. kuradi kuristiku ehk Barranco del Infierno põhjas. Seal matkates valitseb kohati täielik vaikus, mis on kõrvadele harjumatu, kuna tänapäeva maailmas tihti sellisesse kohta enam ei satu (Tenerifel matkates olen sattunud varemgi). Matkarada hakkab peale Topo Altot (kaardil selline koht märgitud, rajal mingit märki ei ole) kergelt laskuma. Kui männimets saab läbi tuleb järsem laskumine Adejeni, see on ka põhjus, miks mina valisin raja just selles suunas läbida. Minule on laskumine matka lõpus lihtsam kui järsk tõus matka algul. Kohe Adejesse jõudes on raja ääres ka paljudele eestlastele tuntud krõbedaid kanaari stiilis kanakoibi pakkuv restoran Otelo. Edasi liikusin mööda Los Molinose (vanade veskite tänav) tänavat allapoole, möödusin Adeje kindlusest (kahjuks lagunev ja külastajatele suletud) bussipeatusesse nimega Constitucion (põhiseadus), mis asub siin. Minu suureks üllatuseks saabus kohe buss nr 447, mis viis mind 38 minutiga ja 1.45 EURi eest tagasi Costa Adeje bussijaama. Matka pikkuseks tuli ca 16 km ja aega võttis ca 05 h. Kui arvestada sisse ka bussisõit oli kogu matka kestvus ca 6 h. Kes restorane külastab sellel läheb muidugi kauem. Madalaimaks punktiks oli Adeje bussipeatus ca 250 m ookeani pinnast ja kõrgeim koht ilmselt Topo Alto lähedal (metsas jalutades raske hinnata täpset kohta) ca 1150 m ookeani pinnast.

Matk on natuke pikem kui eelnevad, samas on rada hea kvaliteediga (mõni üksik koht, kus palju lahtiseid kive). Seega hindan seda keskmise raskusega rajaks, samas oli minul rada läbides palav ilm ja väsitas ikkagi korralikult ära. Riietuseks soovitan suvel lühikesi pükse ja T-särki (+20 - +28). Talvel kindlasti pikad riided, kuna Ifonche on pidevalt pilvede vahel ja seal jahe, kohati ka külm tuul (+9 - +20). Jalatsiteks sobivad kõige paremini matkasaapad. Matkakepid ka kaasa (ei ole kohustuslik) ja müts pähe, mis kaistseks nii tuule kui päikese eest (viimane laskumine Adejesse on tavaliselt päikese käes). Kui on teada, et tuleb vihma siis lükake matk edasi (mäegedes matkamine ja vihm ei sobi üldse kokku). Vett võtke joogiks kaasa ikka 1,5 l matkaja kohta (minul kulus seekord 1,25 l). Kuna raja äärde, nii keskele kui lõppu, jääb häid kohalikke söögikohti (minu lemmikud kohalikud toidud on tapased ja mojod ehk eelroad ja kanaari kastmed), ei pea midagi suurt kaasa võtma, samas võib alati pikniku teha ja süüa head paremat, mis omal kotis kaasas.
Matkarada soovitan eelkõige Tenerife lõunakuurordis puhkajatele, kuna pole vaja kaugele sõita. Rada annab väga hea ülevaate erinevatel kõrgustel ja ilmastikutingimustes kasvavatest taimedest, sisaldab meeletul hulgal ilusaid postkaardivaateid, võimaldab maitsta kohalikke roogasi (Ifonche külas olev El Dornajo restoren on ka kohalike poolt hinnatud söögikoht) ja võimaldab kuurordi kärast väikest puhkust. Matkarada on igati väärt põhjus miks tulla Tenerifele ja avastada rikkalikku loodust.

Vaata ka postitust meie Facebooki lehel siit lingilt.

Järgmiseks seiklen Tenerife lõuna lennujaama juures olevas surfarite paradiisis El Medanos ja lähen ookeanist kõrguva Montana Roja otsa. See on rada, mida jaksaks kaasa teha ka väiksemad turistikesed.


Giid Gennost endast loe lähemalt siit. Loe ka teiste matkaradade kohta meie blogist.

 
 

NB! Matkamine on minu isiklik hobi ja minu poolt läbi matkatud ning blogis kajastatud matkade marsruudid ei ole alati ohutud ning tihti sisaldavad ka rajalõike, mis ei pruugi olla turvalised, ametlikud ja kõigile jõukohased. Matkates vastutab matkaja alati ise isiklikult matkamise turvalisuse, oma võimekuse ja tervise eest, ning kõikide võimalike vigastustega kaasnevate kulude eest.