Tenerifele matkama: vulkaan Chinyero

 
1.jpg
 

20.september 2019 


Tänane matk kulgeb Tenerife lääneosas ümber Chinyero vulkaani. Kohale saab tulla autoga või taksoga. Liinibussi peatust seal lähedal ei ole. Mina parkisin auto maantee ( TF-38) äärde, aga umbes 600m eemal on ka vaateplatvorm, nimega Mirador de los Poleos, kuhu saab ka autot parkida, juhul kui maantee ääres sobivat kohta ei leia. Autosse ärge nähtavale midagi jätke, et kellelgi ei tekiks kiusatust auto akent katki teha. 

Chinyero vulkaan oli viimane vulkaan, mis Tenerifel purskas. Vulkaanipurse toimus ajavahemikul 18.11.1909 – 26.11.1909. Seega sellel aastal möödub viimasest vulkaanipurskest Tenerifel 110 aastat. Kes on novembri teisel poolel Tenerifel, võib minna vulkaani juurde ning vaimusilmas ettekujutada, kuidas võis seal olukord olla täpselt 110 aastat tagasi. Chinyero vulkaanipurse ei ole Kanaari saartel tähtis mitte oma vulkanoloogilisest aspektist, küll aga oli see esimene vulkaanipurse, mis sai tänapäevaste vahenditega dokumenteeritud, pildistatud ja isegi filmitud. Ajalehtedes ilmusid pildid ja jutud toimunu kohta väga operatiivselt. Sel ajal oli Tenerifel teede võrgustik ainult suuremate asulate vahel. Lähim asula oli Santiago del Teide, kuhu pääses siis ainult jala või eesliga. Selleks, et uudised kiiremini inimesteni tuua kasutasid nupukamad vaatlejad kirjatuvisi. Samuti on teada,et lisaks Chinyero vulkaani lähedal olnud vaatlejate poolt antud tõesele infole, ilmusid ajalehtedes ka artiklid, mis olid ebatäpsed ja valelikud, põhjustades sellega elanike seas paanikat. Kõik algas 18.novembri pärastlõunal kui maapind hakkas värisema ja õõtsuma, kuni viskas välja suitsusamba, mis kroonikute hinnangul tõusis 700 m kõrgusele ja oli nähtav Tenerife, La Gomera ja La Palma saartel asunud kõikidest linnadest. Vulkaan andis oma tulevasest purskest teada juba 1908. aasta juulist, kustmaalt algasid püsivad maa alused tõuked. Kokku purskas Chinyero vulkaanist kaheksa päeva jooksul atmosfääri 8,7 kuni 12,4 miljonit tonni püroklastilisi materiale, mis kattis ca 270 ha maad ja laavamass peatus ca 4 km kaugusel vulkaanist. Vulkaanipurske ajal kardsid Santiago del Teide külaelanikud, et laava hävitab nende küla nagu paarsada aastat varem juhtus Garachico linnaga. Külaelanike õnneks peatus laava liikumine vaid paari kilomeetri kaugusel Santiago del Teidest. 

Vulkanoloogid on liigitanud Chinyero vulkaanipurske Stromboli- tüüpi vulkaani purskeks. Mis tähendab, et Chinyerol olid pideva ja pikaajalise aktiivsusega, mõõduka intensiivsusega plahvatuslikud pursked. Tänaseks on moodustatud Chinyero vulkaani ümber Chinyero looduskaitseala, mille suurus on 2379,4 ha. Rada algab maantee äärest ja teeb tiiru ümber Chinyero vulkaani. Chinyero vulkaani tippu mina ei läinud ja radadel, mis sinna lähevad on ka keelumärgid ees. Matk on täis imelisi loodusvaateid, läbides endeemilist kanaari männikut ja ületades tardunud laavavälju. Matkarada on varustatud viitadega, mis aitavad õigel rajal püsida. Matka pikkuseks kujunes ca 7km. Aega kulus rajal kokku 2h ja 10min. Kõrgeim punk on 1560m ja madalaim koht ca 1400m ookeani pinnast. Riietuseks oli minul T-särk, lühikesed püksid ja nokamüts. Jalas spordijalatsid. Kui laavaväljadel korralikult jalge ette vaadata, siis saab ilma matkasaabasteta hakkama küll. Kellel on plaanis matkata talvel või kevadel, siis tuleks riietuda vastavalt ilmstikule. Talvel ja kevadel rohkem pilvisem ja seega jahedam. Arvestage kindlasti sellega, et talvel läheb pimedaks ca 18.30. 

Joogivett soovitan kaasa võtta 1,5l matkaja kohta. Matkaraja äärde ühtegi toitlustusasutust ei jää. Soovitan ka midagi maitsavat matkakotti pista, et tühi kõht ei hakkaks matkamist segama. Kohalikud banaanid on väga mõnusad ja magusad, mida matkale kaasa võtta. Autosse võib panna ka piknikukorvi ja vastavalt soovile, siis enne või peale matka kohalike mändide all väike piknik teha. Matk sobib hästi perematkaks. Rada ei ole minu hinnangul raske ega sisalda ohtlikke lõike. Seda rada soovitan kõigile kellel soov saada mõnus matkakogemus, ilusas looduses ja võimalus vaadata väga lähedalt viimasena pursanud Tenerife vulkaani. 


Vaata ka postitust meie Facebooki lehel siit.

Järgmisel nädalal plaanin minna matkama juba rahva seas tuntud nn “põrgu kuristiku” ehk Barranco del Infierno rajale kuurordist vaid 15min autosõidu kaugusel. Tule Tenerifele matkama!

Giid Gennost endast loe lähemalt siit.

 

NB! Matkamine on minu isiklik hobi ja minu poolt läbi matkatud ning blogis kajastatud matkade marsruudid ei ole alati ohutud ning tihti sisaldavad ka rajalõike, mis ei pruugi olla turvalised, ametlikud ja kõigile jõukohased. Matkates vastutab matkaja alati ise isiklikult matkamise turvalisuse, oma võimekuse ja tervise eest, ning kõikide võimalike vigastustega kaasnevate kulude eest.