Miks minna matkama El Bailadero-Taganana - El Bailadero matkarajale?

62061732_1109139985963413_7500948327043694592_o_1109139982630080.jpg

05.juuni 2019

See matk väisab Tenerife saare ürgse ja haruldase loodusega kirdenurka ja läbib juura-ajastu rohelusse mässitud mägesid ja guanchide legendidest tulvil maagilisi paiku.

Minul kulus EL BAILADERO – TAGANANA – EL BAILADERO raja läbimiseks kokku 3h 43 min ja matka kogupikkuseks sai 9,68 km. Matka alustasin 700 m kõrguselt ja kõrgeim punkt matkarajal jäi ca 900 m kõrgusele ookeani pinnast. Rada on minu hinnangul keskmise raskusega ja kulgeb enamuses mööda ametlikke matkaradasi - seega on kenasti hooldatud ja märgistatud. Mina valisin alguspunktiks koha nimega El Bailadero. Kohale saab sinna kõige lihtsamini autoga. Titsa bussidega (kohalik liinibussifirma) saab ka, aga kindlasti arvestage Titsa sõiduplaaniga kuna Anaga piirkond jääb suurtest keskustest kõrvale ja bussiliiklus on seal hõredam. Kuna enamus eestlasi külastab saart talvel, siis pimedaks läheb talvel ca 18.30. Pimedas matkata ei ole turvaline – seega sättige ennast väikese ajavaruga juba 18-ks pigem kuurorti tagasi jõudma!

Riietuseks võtke kindlasti kaasa pikad riided kuna rajaäärse põõsastiku oksad kriimustavad sääred korralikult ära kui minna vaid lühikeste pükstega ja varrukatega. Samuti on vaja pikkasid sääri-varrukaid kuna rada kulgeb juba pilvede kõrgusel, seega on niiskem, tuuline ja kui ilm on pilves siis on ka õhk jahe - ca +15, päikse paistel +25 (talvekuudel veel jahedam ja niiskem). Jalga pange, kui võimalik siis, matkasaapad. Tossudega matkata saab, aga tervatest kividest rajal on tossud teil peagi läbi … (olenevalt tossu tallamustrist on ka oht nendel radadel kohati libiseda – kasutage matkakeppe!). Kõik vajalik varustus on võimalik saada kaubanduskeskustest.

Soovitan kaasa võtta vett iga matkaja kohta 1,5 l ja midagi söödavat (näiteks kuulsat kanaari banaani või maasikamaitselist pisikest punast banaani), et tühi kõht ei segaks rõõmsat matkamist. Nii El Bailaderol kui Tagananas on ka kohalikke baare ja kohvikuid, kus saab mõnusalt keha kinnitada (kanaari kohalik toit on imemaitsev – papas arrugadas, mojo’d, pulpo-salat jne) ja janu kustutada (see ka ajalooline veinitootmispiirkond, kus võib saada proovida päris kohalikku toodangut). Aga taas arvestage, et ka paljud need restoranid suletakse talvel kell 16.00 kuna on teada, et tavaliselt sel kellaajal otsivad juba kõik kliendid veel päevavalges tagasiteed hotelli ja kuurorti.

Kui soov ookeani ujuma minna keset matka, siis Tagananast natuke edasi on Playa del Tachero (imeilus kohalik musta laavaliivaga rand). Rajal avanevad superilusad vaated Taganana kalurikülale ja rohelisele orule. See rada oli üks vähestest võimalustest pääseda Taganana külani enne 1968-ndat aastat kui sai alles valmis kaasaegne autotee ja tunnel läbi mäestiku. Taganana-t on esmakordselt mainitud 1501.aastal ja Taganana kirik on algselt ehitatud 1505 a. (külas on paljud vanad ehitised hiljem mitu korda uue fasaadi saanud). Samuti on El Bailaderot kirjeldatud kohana, kus kohalikud nõiad sabateid ja oma müstilisi riitusi pidasid…maagiat jagub! Rada on ka loodusesõprade rõõmuks rikkalik üliharuldase endeemilise taimestiku poolest ja kulgeb läbi kohalike elanike haritavate terrasspõldude (viinamarjad, kartul, tomat, viigipuud jne). Rada annab hea ülevaate, kuidas taimestik muutub vastavalt kõrgusele ookeani suhtes (alustades El Bailaderolt on raja ääres loorberimets, Taganana juures kasvavad juba subtoopilised sukulendid). Rada soovitan kõigile matkasellidele, kes naudivad rohelust, loodust ja imelisi vaateid. Rada sobib nii suurtele kui väikestele matkasõpradele. Põlved-puusad-seljad võiks ka matkasellil selle matka jaoks heas töökorras olla, kohati on rajal väiksed lahtised kivid ja kui rada on märg siis ka libe (Anaga biosfääri kaitseala loorberimetsa vöönd kõige niiskem piirkond saarel).
Mõnusat matkamist kõigile huvilistele!

Vaata ka postitust fotokommentaaridega meie Facebooki lehel. Loe lähemalt ka matkablogi omanikust Giid Gennost.

Järgmine kord postitan Teile siia blogisse hoopis teistsuguse matkaraja kirjelduse – raja, mis kulgeb kohe Tenerife lõunakaldalt Los Cristianose linnakese ja El Palm Mar-I külakese vahel ja mida on lihtne üles leida kõigil, kes lõunakaldal kuurordis on ennast suvitama sättinud.